Ръководство за ваксинация срещу COVID-19

Ръководство от Световната федерация по хемофилия (WFH), Европейска асоциация за хемофилия и Свързани Заболявания (EAHAD), Европейски Хемофилен Консорциум (EHC) и Националната фондация  по Хемофилия на САЩ (NHF).

Важно е центровете за лечение на хемофилия, в тясно сътрудничество с пациентски организации, да предприемат действия, за да информират хората с нарушения на кървенето за ваксините COVID-19 и да допринесат за ефективна програма за ваксинация.

  1. Хората с нарушения на кървенето не са изложени на по-голям риск от заразяване с COVID-19 или развитие на тежка форма на заболяването, така че те не се считат за приоритетна група за ваксинация.
  2. Ваксината трябва да се прилага интрамускулно. Ако е възможно, трябва да се използва най-малката налична игла (размер 25-27). Някои ваксини трябва да се прилагат с придружаващата комбинация игла-спринцовка, така че използването на алтернативна игла може да не е възможно или желателно. Трябва да се приложи натиск върху мястото за поне 10 минути след инжектирането, за да се намали кървенето и подуването. Освен това се препоръчва самоинспекция / палпация на мястото на инжектиране няколко минути и 2-4 часа по-късно, за да се гарантира, че няма забавен хематом. Дискомфортът в ръката, усещан в продължение на 1-2 дни след инжектирането, не трябва да е тревожен, освен ако не се влоши и не е придружен от подуване. Всички нежелани събития (напр. Хематом, алергична реакция) трябва да бъдат докладвани на центъра за лечение на хемофилия.
  3. Пациентите трябва незабавно да се свържат с лекаря си или да отидат веднага до най-близката болница, ако получат алергична реакция (треска, затопляне, зачервяване, сърбящ кожен обрив, задух или подуване на лицето или езика), тъй като това може да е животозастрашаващо. Пациенти с анамнеза за алергични реакции към концентрати с фактор на съсирване с удължен полуживот, съдържащи полиетилен гликол (PEG), трябва да обсъдят избора на ваксина със своя лекар, тъй като някои ваксини съдържат PEG като помощно вещество.
  4. Много хора с нарушения на кръвосъсирването може да нямат готов достъп до хемостатични терапии преди ваксинацията. В тези случаи полагайте усилия за достъп до други фактори на съсирването, ако е възможно. Като алтернатива следвайте инструкциите по-горе, като се уверите, че се използва възможно най-малката игла и притискате мястото за повече от 10 минути.
  5. При пациенти с тежка и умерена хемофилия инжекцията трябва да се прилага след инжектиране с фактор VIII (FVIII) или фактор IX (FIX). За пациенти с базово ниво FVIII или FIX над 10% не се изискват хемостатични предпазни мерки.
  6. Пациентите на емицизумаб (със или без инхибитор) могат да бъдат ваксинирани чрез интрамускулно инжектиране по всяко време без хемостатични предпазни мерки и без да получават доза FVIII.
  7. Пациентите с болест на Willebrand тип 1 или 2 (VWD), в зависимост от изходните им нива на активност на ристоцетин кофактор (RiCof) на фактор на von Willebrand фактор (VWF), трябва да използват терапии (т.е. DDAVP, ако има такива, транексамова киселина), в консултация с лечението на хемофилия център. Пациентите с VWD тип 3 трябва да получават инжекция, съдържаща VWF.
  8. Всички пациенти с редки нарушения на кръвосъсирването (включително тези с тромбоцитопения и/или нарушения на функцията на тромбоцитите) трябва да бъдат ваксинирани. Пациентите на антикоагуланти трябва да се изследват за протромбиново време в рамките на 72 часа преди инжектирането, за да се определи международното нормализирано съотношение (INR); ако резултатите са стабилни и са в терапевтичен диапазон, те могат да бъдат ваксинирани интрамускулно.
  9. Няма специфични противопоказания за ваксинация, свързани с усложнения от хемофилия и други нарушения на кървенето или техните терапии. Имунната поносимост, лечението на хепатит С и ХИВ и други състояния не са противопоказани за ваксинацията.
  10. Ваксинацията не е противопоказана за пациенти на имуносупресивни средства (кортизон, други имуносупресивни лекарства).
  11. Потенциалните противопоказания трябва да бъдат обсъдени индивидуално с лекаря, тъй като препоръките се различават в различните юрисдикции поради липса на данни при специални популации (напр. Бременни или кърмещи жени).
  12. Агенцията за регулиране на лекарствата и здравните продукти в Обединеното кралство и Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ препоръчват предпазливост при използване на ваксината Pfizer / BioNTech при хора с анамнеза за значителни алергични реакции. Конкретни препоръки за хора с анамнеза за алергични / анафилактоидни реакции могат да бъдат намерени в препоръките, публикувани от всяка агенция.
  13. За пациентите в клинично проучване ваксинацията трябва да се докладва на изследователите на проучването.

Информацията ще се актуализира на уебсайтовете на WFH, EAHAD, EHC и NHF, ако е необходимо.

Източник – https://www.ehc.eu/guidance-on-covid-19-vaccination/