(Приет на Редовното общо отчетно-изборно събрание, проведено на 29 март 2015 г. в гр. София)
Чл. 1. Българска Асоциация по Хемофилия, наричана по долу за краткост „Сдружението“ е доброволна неправителствена, нерелигиозна и политически необвързана организация, обединяваща физически и юридически лица с идеална цел и развива дейността си в съответствие с настоящия Устав и действащото в Република България законодателство.
Чл. 2. Сдружението е самостоятелно юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза.
Чл. 3. Седалището на управление на Сдружението е: гр. София, община Столична, Район „Красно село“, жк. „Хиподрума“, бл. 120, вх. А, ет. 2, ап. 6.
Чл. 4. Наименованието на Сдружението се изписва на:
Чл. 5. Сдружението е създадено без ограничителен срок или прекратително условие.
Чл. 6. Целта на Сдружението е:
Чл. 7. Средствата за постигане целите на Сдружението са:
Чл. 8. Сдружението има следния предмет на дейност:
Чл. 9. (1) Член на Сдружението може да бъде всяко дееспособно физическо и юридическо лице с нестопанска цел (без политически партии, стопански субекти и сдружения на религиозна основа), които приемат устава му, работят за постигане целите на Сдружението и отговарят на следните условия:
(2) Членството е пълноправно и почетно.
(3) Членове на Сдружението са лицата участвали в учредяването му.
Чл. 10. Членуването в Сдружението е доброволно. Нови членове се приемат въз основа на писмено заявление по образец отправено до Управителния съвет. Управителният съвет утвърждава образеца на заявлението.
Чл. 11. В едномесечен срок от подаване на заявлението за членство Управителният съвет го разглежда и се произнася дали кандидата следва да бъде приет за член.
Чл. 12. Членството възниква от момента на приемането от Управителният съвет.
Чл. 13. (1) За почетен член може да бъде прието всяко пълнолетно и дееспособно физическо лице, както и юридическо лице с особен принос и заслуги в лечението, рехабилитацията, разяснителната и образователна дейност свързана коагулопатиите, допринесли за изпълнението на целите Сдружението. Почетните членове имат право на съвещателен глас в Общото събрание.
(2) Почетни членове се приемат въз основа на писмено предложение от поне 5% от членовете на Сдружението, отправено до Управителния съвет, като Управителният съвет може и служебно да издигне и разгледа кандидатура за почетен член.
(3) Почетното членство се утвърждава от Общото събрание.
Чл. 14. (1) Редовните членове участват в Общото събрание с по един глас.
(2) Член на общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:
(3) Едно лице може да представлява не повече от трима членове на общото събрание въз основа на писмено пълномощно. Преупълномощаване не се допуска.
Чл. 15. Права на членовете на Сдружението:
(1) Членовете имат равни права и носят равни отговорности.
(2) Всеки член има право:
Чл. 16. Всеки член на Сдружението е длъжен:
Чл. 17. Членският внос е годишен.
Чл. 18. Размерът на встъпителната вноска и членския внос се определя с решение на Общото събрание.
Чл. 19. (1) Членството в Сдружението се прекратява при:
(2) Член на Сдружението може да бъде изключен с решение на Общото събрание по предложение на Управителния съвет, когато с действие или бездействие си злепоставя и накърнява интересите, доброто име и/или обществената репутация на Сдружението; когато изключваният системно не изпълнява своите задължения и нарушава Устава. Изключеният член няма право на връщане на внесения членски внос. При вземане на решение за изключване Общото събрание, може да предостави възможност на изключвания да бъде изслушан.
(3) Членът не отговаря лично за задълженията на Асоциацията.
Чл. 20. Органите на управление са:
(1) Общо събрание.
(2) Управителен съвет.
(3) Председател и Заместник председател на Управителния съвет.
ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 21. Общото събрание на членовете на Сдружението е негов върховен орган, в който влизат по право членовете–учредители, редовите членове и почетните членове.
Чл. 22. Компетентност на Общото събрание:
Чл. 23. Общо събрание може да се свика и по искане на 1/10 от членовете. В случай на отказ от страна на Управителния съвет да извърши действията по свикването, се прилагат разпоредбите на Закона за юридически лица с нестопанска цел.
Чл. 24. В случай на невъзможност за председателя да изпълнява задълженията си, поради заболяване или настъпване на смърт, то Управителният съвет в срок до два месеца от настъпването на събитието отправя покана за свикване на Общо събрание.
Чл. 25. В случаи на невъзможност поради тежко заболяване или смърт член на Управителния съвет да изпълнява задълженията си, то Управителният съвет на Сдружението в срок до два месеца от настъпването на събитието отправя покана за свикване на Общо събрание.
Чл. 26. Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждане и по чия инициатива се свиква. Поканата се обнародва в един национален ежедневник и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на Сдружението, най–малко един месец преди насрочения ден.
Чл. 27. (1) Общото събрание е законно, ако на него присъстват или са представени чрез пълномощници най–малко половината от членовете. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се провежда независимо от броя на явилите се членове.
(2) Всеки член на Сдружението има право на един глас.
(3) Всеки член може да представлява не повече от трима други членове въз основа на писмено пълномощно. Преупълномощаване не се допуска.
(4) Член на Сдружението няма право на глас при решаването на въпроси отнасящи се до него, неговия съпруг(а) и роднини съгласно в чл. 28 на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), както и до юридически лица, в които е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решение.
(5) Решенията на Общото събрание се вземат с обикновено мнозинство на гласовете на присъстващите, но за изменение на Устава, за прекратяване на Сдружението или сливането му с друго ЮЛНЦ е необходимо мнозинство 2/3 от присъстващите.
(6) Гласуването е явно, освен ако събранието в конкретен случай не реши друго.
(7) На заседанията на Общото събрание се води протокол, който се подписва от председателствалия събранието и неговия протоколист.
(8) За безвъзмездно разходване на имуществото на Сдружението за осъществяване на общественополезна дейност е необходимо мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на лицата по чл. 41 ал. 3 т. 1,т. 2,т. З и т. 4 от ЗЮЛНЦ.
Чл. 28. Управителният съвет е висш орган за управление на Сдружението в периода между заседанията на Общото събрание.
Чл. 29. Мандата на членовете на управителният съвет е 4 (четири) години.
Чл. 30. (1) Заседанията на Управителния съвет се свикват от Председателя на Управителния съвет, в отправена покана най-малко 7 (седем) дни преди датата на провеждане на заседанието, в която се съдържа проект за дневен ред. Поканата се изпраща с факс, телеграма или електронна поща. Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяване на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието. Управителният съвет може да взема и неприсъствени решения, подписани без забележки и възражение за това от всички свои членове.
(2) Заседанието е законно, ако на него присъстват най–малко половината от членовете на Управителния съвет.
(3) Решенията се взимат с мнозинство от всички членове.
(4) Взема решения за участие в други организации.
(5) В заседанията на Управителния съвет може да участва с право на съвещателен глас и Председателят на Контролния съвет/Контрольора.
Чл. 31. Управителният съвет се свиква на заседание най–малко един път на три месеца. Свикването се извършва от Председателя или по искане на 1/3 от членовете му.
Чл. 32. В случай когато Председателят не свика заседание на Управителния съвет, то може да се свика от всеки един от заинтересованите членове на Управителния съвет. В този случай свикването и провеждането на заседанието се извършва по реда на чл. 30, като заинтересования член или един от заинтересованите членове предприема действията предвидени за председателя.
Чл. 33. Компетентност на Управителния съвет:
(1) представлява Сдружението, както и определя обема на представителната власт на отделните негови членове.
(2) осигурява изпълнение на решенията на Общото събрание.
(3) подготвя и внася в Общото събрание и проект за бюджет.
(4) следи за изпълнение на приетия от Общото събрание бюджет.
(5) разработва, приема и предлага за обсъждане и приемане на Общото събрание планове, програми и отчети.
(6) осъществява оперативното ръководство;
(7) определя необходимостта, броя, вида на щатовете за сътрудници и техните възнаграждения.
(8) приема и изключва членове на Сдружението.
(9) обсъжда и решава всички въпроси по дейността на Сдружението, които са извън компетентността на другите органи.
(10) прави предложения за извършване на разпоредителни действия с недвижими имоти и учредяването на вещни права върху тях.
(11) приема вътрешни правила за своята работа.
(12) определя седалището и адреса на управление на Сдружението.
Чл. 34. Освобождаването на членове на Управителния съвет става с решение на Общото събрание по тяхно писмено искане или по мотивирано предложение на член на Сдружението.
Чл. 35. (1) Председателя и Заместник председателя/ите на Управителният съвет се избират от общото събрание с обикновено мнозинство със срок на мандата равен на срока, за който е избран Управителния съвет.
(2) Председателят организира дейността на Сдружението и Управителния съвет, ръководи и контролира текущата дейност на Сдружението, съгласно одобрените от Общото събрание и Управителния съвет насоки и приетите от него решения, взема решения по въпросите, извън изричната компетентност на Общото събрание и Управителния съвет и представлява Сдружението пред трети лица. При необходимост председателят възлага на заместник–председателя да изпълнява изцяло или част от функциите му.
(3) Председателя сключва трудови и граждански договори, включително и със самия себе си, за изпълнение на определени проекти за постигане целите и задачите на Сдружението.
(4) Мандатът на председателя се прекратява:
а/ по негово желание, заявено писмено в Управителния съвет;
б/ при трайна физическа невъзможност да изпълнява задълженията си или при поставянето му под запрещение;
в/ при прекратяване на членството му;
г/ при системно неизпълнение на задълженията по устава и вътрешните правила за дейността на Сдружението и Управителния съвет.
(5) Мандатът на заместник председателя се прекратява в случаите по ал. 4.
(6) При невъзможност на председателя да изпълнява функциите си поради тежко заболяване или смърт, заместник–председателя а при невъзможност и от негова страна, Управителния съвет със свое решение определя, кой от членовете на управителният съвет ще поеме функциите на председател, като в двумесечен срок Управителният съвет свиква Общо събрание за избиране на нов председател. Мандатът на новоизбрания председател на Сдружението е равен на мандата на другите членове Управителния съвет.
(7) Сдружението се представлява от председателя и заместник–председателя/ите на Управителния съвет, поотделно.
Чл. 36. (1) Контролни органи на Сдружението са Контролен съвет или Контрольор.
(2) Контролният съвет се състои от трима членове, физически лица, избрани пряко от Общото събрание. Членовете на Контролния съвет (КС) се избират за срок от четири години.
(3) Контрольора се избира пряко от общото събрание.
(4) В Контролния съвет не могат да бъдат избирани едновременно за един и същ мандат – съпрузи, роднини по права и по съребрена линия, както и по сватовство до втора степен.
(5) Контролният съвет избира измежду членовете си председател, който може да присъства или да упълномощава друг член на КС да присъства на заседанията на Управителния съвет.
(6) Контролният съвет/контрольора следи за изпълнението на Устава, решенията на Общото събрание и Управителния съвет, съответствието на взетите от Управителния съвет решения с Устава и закона, проверява финансовото състояние на Сдружението и се грижи за опазване, увеличаване, целесъобразно разходване и използване на средствата му в съответствие с финансово–нормативните документи.
Чл. 37. Финансовите средствата на Сдружението се набират от членски внос, дарения от спомоществователи, национални и международни програми, осигуряващи финансиране на нестопански организации както и от разрешено от закона за този вид юридически лица управление и разпореждане с имуществото му.
Чл. 38. Имуществото на Сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху движимо и недвижимо имущество, вземания, други права, регламентирани от закона.
Чл. 39. Разходите се извършват съобразно годишен бюджет, изготвен от Управителния съвет и приет от Общото събрание.
Чл. 40. Сдружението се прекратява:
Чл. 41. При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация.
Чл. 42. Ликвидацията се извършва от управителния съвет или от определено от него лице.
Чл. 43. Ако ликвидатор не е бил определен по чл. 41, той се определя от Окръжния съд по седалището на дружеството.
Чл. 44. Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, редът за ликвидация и правомощията на ликвидатора се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.
Чл. 45. Ликвидаторът е длъжен да удовлетвори по възможност кредиторите на Сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно – чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на Сдружението.
Чл. 46. Имуществото не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
линия до четвърта степен, или по сватовство до втора степен включително.
Чл. 47. Имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическо лице с нестопанска цел, определено за извършване на общественополезна дейност със същата или близка нестопанска цел.
Чл. 48. Ако имуществото не бъде предоставено по реда на ал. 1 то се предава на общината по седалището на Сдружението.
Направи дарение на стойност 10, 20 или 50 лв. към “БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО ХЕМОФИЛИЯ”!
Бъди от първите, които научават за събитията и новините относно Българската Асоциация по Хемофилия!
Българска Асоциация по Хемофилия © 2021. Всички права запазени.